Menu Zavřeno

Kokořín

Hrad Kokořín se vypíná v pískovcových skalách Kokořínského dolu, nad údolím říčky Pšovky. Velmi přitažlivou krajinu Kokořínska tvoří zajímavé skalní útvary, lesní porost, tůně, vzácné rostliny a živočichové, divoká kaňonovitá údolí, historické památky, lidové stavby. Krajina byla v roce 1976 vyhlášena Chráněnou krajinnou oblastí Kokořínsko.

Foto: K.Zhdanov

Do hradu přijdete po dřevěném mostě. Uvnitř je nádvoří a kousek nad ním pokladna a suvenýry. Původní stavba vznikla během třináctého století a tvrz částečně vytesanou do skály obývali tehdejší majitelé panství. Bohužel, sedmnácté století se stalo dobou, kdy se hrad začal měnit na zříceninu. Současný vzhled hradu Kokořín pochází z let 1911-1916, kdy došlo k úpravám. Dominantu tvoří 38 m vysoká věž válvocitého tvaru s kamennou helmou. Hradní palác se proti původnímu zvýšil o jedno patro, novodobé jsou malby na stěnách a také vybavení místností.

Foto: K.Zhdanov

Během let se na Kokoříně vystřídalo mnoho majitelů. V roce 1894 prodali Josef a Marie Jírovi panství velkostatkáři Václavu Špačkovi, po něm vlastnil Kokořín jeho syn Jan a od jeho mladšího syna pak tento majetek v roce 1950 zestátnil československý stát. Špačkům byl navrácen roku 2006 a ti ho i nadále chtějí ponechat otevřený pro všechny, kdo po krásném výletu zatouží.

Foto: K.Zhdanov

Jak se dostanete na Kokořín?

Autem se k hradu dostanete bez problémů hned ze tří směrů – od Prahy přes Mělník, z Dubé a od Mladé Boleslavi. Auto zanecháte na posledním parkovišti pod hradem, kde zaplatíte za parkování a poté se vydáte po vlastních nohách vzhůru k hradu. Pěší túry jistě nezalitujete, trasu obklopuje plno stromů, skal, květin a stále je něco k dívání. Cesta je dlouhá necelý kilometr a dá se to pohodlně zvládnout i s dětmi a kočárkem (až na úplně poslední úsek před vstupní bránou, kde vám s kočárkem musí kousíček někdo pomoct). Pokud sem budete cestovat vlakem či autobusem, budete mít cestu dost komplikovanější, hlavně o víkendech – nic moc sem nejezdí.

Zdroj: https://hradkokorin.eu/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *